1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Okeye 4. Bulma Zamanı Gelmedi Mi?
okey oyna

Okeye 4. Bulma Zamanı Gelmedi Mi?

Okey popüler bir Türk oyunudur ve 106 ahşap taşla oynanır. Karoların yüzleri, çeşitli renklerde basılmış sayılarla 1’den 13’e kadar numaralandırılmıştır. Her bir sayının sekiz taşı vardır: iki kırmızı, iki sarı, iki yeşil ve iki siyah. Buna ek olarak, sayısı olmayan iki özel taş vardır – bunlar, bu oyunda “yanlış joker” (Türkçe “sahte okey“) olarak bilinir. Karoların sırtları düzdür, bu yüzden masaya yüzü aşağı dönük olarak veya başka bir oyuncu tarafından tutulan karoların hepsi aynı görünmektedir.

Taşların dağılımı sırasında 6 taraflı bir kalıp kullanılır. Okey neredeyse her zaman dört (4) oyuncu ile oynanır, ancak iki veya üç kişinin oynaması da mümkündür. Taşların dağıtımı sırasında oyun saat yönünün tersine doğru işler. Oyun sırasında her oyuncunun 14 taşı vardır. Okeye 4. olmak için güzel bir gün.

Taşların Dağılımı ve Okey Tayini

okeye 4

okeye 4

İlk okey oyuncusu rastgele seçilir ya da zar kullanılarak seçim yapılabilir. İlk oyuncu oynadıktan ve puanlandıktan sonra, oyun sırası sağ taraftaki kişiye (oyuncuya) geçer. 106 taş masanın üzerine yerleştirilir ve iyice karıştırılır. Daha sonra oyuncular onları 21 taş olacak şekilde beş farklı gruba ayırır, taşların her biri aşağı dönük şekilde olmalıdır ve üzerindeki rakamlar görülmemelidir.

Okeye 4 kişi olarak başlamak oyunun kurallarından biridir. Her oyuncunun önünde kaç tane yığın olması gerektiğine dair belirli bir kural yoktur. Oyunu yöneten kişinin önünde en az altı taş olması elverişlidir, ancak bu oyun için gerçek bir fark yaratmaz. Oyuna başlarken dağıtıcının sağındaki oyuncu bir taş atıp oyuna başlıyor. Bundan sonra, her oyuncu sırayla önceki oyuncu tarafından atılan taşı alabilir ya da masanın ortasındaki sıradaki taşı seçebilir ve sonrasında da kendi elindeki istemediği ve işine yaramayacağını düşündüğü bir taşı atmalıdır. Bu, bir oyuncu kazanan bir el yapana kadar devam eder.

Puanlama Sistemi

  1. Her oyuncu 20 puan ile oyuna başlar ve her oyuncu başka bir oyuncu kazanırsa puan kaybeder.
  2. Bir oyuncu sıradan bir oyun kazanırsa, diğer oyuncuların her biri 2 puan kaybeder.
  3. Bir oyuncu joker atarak kazanırsa, her oyuncu 4 puan kaybeder.
  4. Bir oyuncu yedi çift ile kazanırsa, her oyuncu 4 puan kaybeder.

Ayrıca, eğer oyunun başlangıcında, bir oyuncu altı taş yığınındaki yüz yukarı taşlar ile eşleşen taşı gösterirse, diğer oyuncuların her biri 1 puan kaybeder. Bu, gösterme (gösterge) olarak bilinir.

Okeye 4. olmanın zamanı geldi…

Bunu paylaş:

3 Mayıs Perşembe 2018 tarihinde eklendi, 1.778 kez görüntülendi.

Yorumlar

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

Okeyy.Net

Bu Sayfada 253 sorgu 0,181 saniyede oluşturuldu. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından okey oyna gibi kelimelerde arama yaparak sitemize ulaşabilirsiniz. Okey nokta net sitesi olarak okey oyunu sizleri buluşturmaktan şeref duyarız. Okey hakkında bilmeniz gerekenler aslında çok basit. Html5 okey oyunumuz tüm platformlarda çalışmaktadır. Yani ister cep telefonunuzdan ister, ipad/tablet pc'lerinizden ve istersenizde bilgisayardan oyunumuzu oynayabilirsiniz.okey oyna 'den fazla salonlarımız ile sizlere okey hizmeti vermekten gurur duyuyoruz. Sitemiz her zaman kullanıcılarını düşünen ego sorunu olmayan bir yetişkin sitesidir. - Okeyy.NET