1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (110 oy, ortalama: 4,96 / 5)
Okey Ortaya Nasıl Çıktı?
okey oyna

Okey oyun icadı hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Ancak farklı görüşlerin ortak noktaları, bu oyunun nasıl ortaya çıktığı ile alakalı olarak fikir edinimleri oluşmasını sağlamaktadır. Oyunun ilk oynanmaya başladığı yıllardan bu zamana kadar bir tür rummy oyunu olduğu düşünülmektedir. Bazı kaynaklarda Çin taş oyunlarından esinlenildiği de belirtilmektedir.

Bireylerin okeyin ortaya çıkması ile alakalı olarak yapacakları araştırmalar, onları 19.yy başlangıçlarına götürecektir. Bu yılların popüler oyunlarından olan rummy, okeyin kaynak oyunlarından biridir. Rummy en çok Avrupa’da oynanmış bir oyundur. Okeyin resmi icadı ise Romanya’dan Filistin’e göç etmiş olan bir Yahudi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Okey

Okey

Okeyin İcadı

Kaynaklarda okeyin icadı hakkında yer alan bilgiler arasında Çin oyunlarından biri olan Mahjong ve domino isimleri geçmektedir. İki oyun da taşlı sistemlerden oluşmaktadır. Ancak okeyde istekalar da olduğu için bu oyunlardan farklı olarak görüldüğü bilinmektedir. Oyunun 1900’lü yıllarda Yahudi bir babanın icadı olduğu da söylentiler arasındadır. Üstelik icat, sadece ailesinin eğlenmesini isteyen bir birey tarafından yapılmıştır. Buna karşın, okeyin giderek yayılmasına ve dünya çapında oynanır hale gelmesine mani olunamamıştır. Günümüzde geçmiş kurallarını da bünyesinde bulunduran oyun, internet üzerinden de oynanabilmektedir. Böylelikle okey oynamak için yer ve zaman kavramı geçerliliğini kaybetmiştir. Bireyler istedikleri her an online bir okey masasına oturabilmektedir.

Okey Oyununda Kurallar

İdeal bir okey oyunu dört oyuncu ile oynanmaktadır. Buna karşın isteyen bireyler oyun katılımlarını iki kişi ile de sağlayabilmektedir. Okey oynamak alanında amaç, kullanıcıların istekalarında yer alan taşlar ile anlamlı seriler oluşturmasıdır. Oluşturulan serilerde en az 3 taş bulunmak zorundadır. Bunun yanı sıra oyun başlangıcı için herkese 14, oyunu başlatacak olan kişiye ise 15 adet taş dağıtılmaktadır. Başlangıç oyuncusu sağındaki oyuncuya, kendi işine yaramayan taşı vermektedir. Sağ taraftaki oyuncu taşı almak ya da almamak konusunda özgürdür. Alınmak istenmediği duyumlarda ortada ters olarak duran taşlardan birinin ekilmesi gerekmektedir. Oyuncuların anlamlı serileri oluşturarak istekalarını açmasına ya da orta kısımdaki taşlar bitene kadar bu şekilde devam etmektedir.

Bunu Paylaş

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 98 sorgu 1,061 saniyede oluşturuldu.