Okey Ortaya Nasıl Çıktı?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (104 oy, ortalama: 4,99 / 5)
Okey Ortaya Nasıl Çıktı?
okey oyna

Okey Ortaya Nasıl Çıktı?

Okey bir rummy çeşididir, bunun için de kökenlerine baktığımız zaman yine bu oyunlar ile ilgili tarihçeye bakmamız gerekir. Taş oyunlarının çoğu birbirine benzer özellikler göstermektedir. Aynı şekilde kurallarda da farklı oyun isimleri alınmış olsa da benzerlikler vardır. Kartların dağıtımı, kart çekilmesi, kartların atılması oyunların tipik özelliklerindendir. Seri ya da set halinde oyunların oynanması gerekir.

İlk Rummy Oyunu Ne Zaman Çıktı?

Okey de bir rummy oyunu olduğuna göre rummy oyunlarının geçmişine bakmamız hiç de fena olmaz. Yaklaşık olarak bu türdeki ilk oyunların 2 yüzyıl öncesine kadar dayandığı bilinir. Net olarak hiçbir kaynakta doğruluğundan emin olunacak bilgiler bulunmasa da New York kaynaklarına baktığımızda 19. yy zamanlarının başlangıç olduğunu anlayabiliriz. Çoğu zaman Çin oyunu olan Mahjong ile bu rummy oyunları birbirine benzetilir. 18. yüzyıldan bu yana bu çin oyununun var olduğunu biliyoruz. Bundan hemen sonra rummy oyunlarının varlığı ortaya çıkarılmıştır. Eğlence ve tasarımı ile de farklılık katması için Avrupa bölgesinde ilk temelleri atılmıştır. Çünkü ilk kez New York’ta çıkarıldığı bilinir.

Okey

Okey

Peki Oyunun Kuralları Nelerdir?

Okey 101, birden fazla turda 4 oyuncuyla oynanır. Oyunun amacı oyunun sonunda mümkün olduğunca az puan toplamaktır. Tüm turların tamamlanmasından sonra en az puan alan oyuncu kazanan ilan eder. Noktalar taşın yüz tarafındaki değerine göre belirlenir (örneğin kırmızı 3 = 3 puan ve siyah 11 = 11 puan). Bankadan çekmek için daha fazla taş kalmadığında veya oyunculardan biri elini tamamladığında (raftaki taşlar) bir tur tamamlanır.

Rastgele bir seçim yapıldıktan sonra, her oyuncuya 21 taş verilir (eliniz) ve dağıtıcı 22 taş alır. Oyun saat yönünün tersine doğru akmaya devam eder. Dağıtıcı, oyuna kendi taşlarından birini fırlatmaya başlar. Sıra daha sonra sağdaki oyuncuya geçer. Bir oyuncu ya sıradan bankadan bir taş alarak ya da önceki oyuncu tarafından atılan taşı alarak başlar. Oyuncu daha sonra ‘açılır’ (setlerini masaya koyar) ve / veya halihazırda masadaki setlere ekler. Oyuncu açamazsa, taşlardan 1’ini elinden fırlatıp bitirir. Bir oyuncu, tüm elini tamamlarken bile, dönüşü bitirmek için bir karoyu daima atmalıdır.

 

Bunu paylaş:
Yorumlar

Etiketler:

Sayfa başına git