1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Okey Oyunu Hakkında Ne Biliyorsunuz?
okey oyna

Okey oyununun yaranması ve ilk oynanma yeri

Okey oyunun 13.yüzyılda oynanmaya başlanan oyundur. Çin’de oynanan domino oyunu olduğu sanılan okey 14.yüzyıla doğru yaygınlaşmıştır. Bu yıllarda Çinlilerle ilişkileri güçlü olan Acemler de okey oyununu oynamaya başlamıştır. Acemlerin oynadığı oyun günümüzde oynanan okey oyununun başlangıcı da olmuştur. Ancak okey o dönemlerde bu isimle tanınmamıştır. Arapçadan gelen “El Turaft” okeyin o dönemlerdeki ismi olmuştur. Eski zamanlarda okeyin anlamı sıralı taşlar olmaktaydı.

Domino oyununun temelinde oyuncular üzerinde rakamları belirten noktalara sahip taşları avuçlarında diğerlerine göstermemek maksadıyla tutmaktaydılar. Ancak Acemler bu duruma alışamadıkları için problemi kökten çözmek kararına geldiler. Acemler taşları koyabilecekleri bir tahta parçasını oyuna eklediler. Zaman geçtikçe taşların üzerindeki sayıları belirten noktalar yerini gerçek rakamlara bıraktı. Dominonun o dönemde Acemler tarafından getirildiği son hali tüm İran, Arap ve Fars halkları tarafından oynanmaya başlandı. 15.yüzyılın sonlarına doğru ve 16.yüzyıl başlarında oyun Türklerin de ilgisini kendisine doğru çekmeye başladı. O dönemlerde Arapların Türk halkıyla olan ilişkileri güçlü olduğundan dolayı oyun kısa süre içerisinde saraya kadar ulaştı. El Turaft 17.yüzyılın ortalarında sanat konularıyla uğraşan Enderun tarafından sıkça oynanıldığı için, Enderun hocası Hacı Marufi oyunu yeniden şekillendirme kararına geldi. Osmanlı sarayında hoca olarak çalışan Hacı Marufi El Turaft oyununun değiştirilerek bugünkü haline gelmesinin temelini atmıştır. Sonraki zamanlarda Hacı Marufi’nin talebeleri hocalarının bulduğu oyunu biraz daha düzenleyerek günümüzdeki okey haline getirmiştir.

okey

okey

Osmanlı sarayında Araplardan gelen El Turaft, yani sıralı taşlar değimi değiştirilmiştir. “Ol Kıraat-ı” seng olarak yeni isim konulan oyun, birbirinin taşlarını anlamak anlamına gelmiştir. “Ol Kıraat-ı” seng kelimesi bu güne kadar değişime uğrayarak okey adını almıştır. Teknolojinin gelişimi ile beraber okey oyunu internet üzerinden de kolayca oynanabilmektedir.

Okey oyununda 106 taş bulunmaktadır. Okey oyunu kolay kurallara sahiptir. Oyunda taşlar birbirlerinin üstüne beşerli şekilde konur ve gösterge olarak bir taş kullanılır. Göstergeden bir sayı fazla olan rakam, okey olarak sayılır ve dizilişte eksik olan taşların yerine koyulabilir. Gösterge ise hangi takıma denk gelirse, o takım bir puan kazanmış olur.

Bunu paylaş:

Önceki yazımız ->

3 Mayıs Perşembe 2018 tarihinde eklendi, 1.769 kez görüntülendi.

Yorumlar

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

Okeyy.Net

Bu Sayfada 250 sorgu 0,199 saniyede oluşturuldu. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından okey oyna gibi kelimelerde arama yaparak sitemize ulaşabilirsiniz. Okey nokta net sitesi olarak okey oyunu sizleri buluşturmaktan şeref duyarız. Okey hakkında bilmeniz gerekenler aslında çok basit. Html5 okey oyunumuz tüm platformlarda çalışmaktadır. Yani ister cep telefonunuzdan ister, ipad/tablet pc'lerinizden ve istersenizde bilgisayardan oyunumuzu oynayabilirsiniz.okey oyna 'den fazla salonlarımız ile sizlere okey hizmeti vermekten gurur duyuyoruz. Sitemiz her zaman kullanıcılarını düşünen ego sorunu olmayan bir yetişkin sitesidir. - Okeyy.NET