1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (13 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Okey Bilmeyen Kalmayacak
okey oyna

Okey, hem eğlenceli zaman geçirmek hem de kafa dağıtmak için tercih edilen oyun türlerinden biridir. Oyunun sisteminde bulunan özellikleri bireylerin heyecanlı olarak oyuna devam etmelerini sağlamaktadır. Klasik ya da 101 okey gibi türleri olan oyunda, tür seçimi farklı kurallar üzerinden hareket edilmesini de zorunlu hale getirmektedir.

Bireylerin okey oynamak için öncelikle oyun hakkında bilgi edinmeleri gerekmektedir. Öncelikle 101 okey en az iki en çok ise dört kişi ile oynanan bir oyundur. İsteyen bireyler tekli isteyenler ise çiftli olarak okey oynayabilmektedir. Çiftli oyunlarda kazançlar ve kayıplar bireyleri aynı oranda etkilemektedir.

Okey

Okey Nasıl Oynanır?

En çok merak edilen sorulardan biri de okey kuralları ve nasıl oynanması gerektiği hakkında olanlarıdır. Öncelikle okeyde taşlar, istekalar ve bir adet zar bulunmaktadır. 1’den 13’e kadar olan ve dört farklı renk grubuna ayrılan taşlarda x2 kuralı vardır. Yani her renk taştan iki adet bulunmaktadır. Bunun yanı sıra oyunda iki adet de sahte okey vardır. Bu taşların üzerinde farklı semboller işlenmiş durumdadır. Oyunda her oyuncu için 14 taş dağıtımı yapılmaktadır. Oyuna başlaması isteyen oyuncuya ise 15 taş verilmektedir. Kalan taşlar ise dağıtıcının önünde sıralanmalıdır. Taşların dağıtımların adil olması için zar atımı sonrasında gerçekleştirilen işlemler ile yapılmalıdır. Oyun başlamadan önce ise orta kısma çekilmesi için taşlar dizilmelidir.

Online Okey Nasıl Oynanır?

Oyuncular başlangıçtan sonra sıralı diziler oluşturabilmek için rakiplerinden gelen taşları kabul edebilmektedir. Bunun yanı sıra orta kısımdan taş çekmek de mümkündür. Belirlenen sistem üzerinden devam eden oyun içerisinde kurallar değişim göstermemektedir. Online okey oynamak için de bu kuralları bilmek yeterli olacaktır. Ancak kullanıcıların internet üzerinden okey oynayabilmeleri için mutlak suretle sitelere üye olmaları önerilmektedir. Bu sayede kazançlar neticesinde elde edilen puanlar kullanıcı hesaplarına işlenebilmektedir. Misafir girişlerinde bu gibi bir avantaj kullanımı söz konusu değildir. Bireyler gerekli olan puan eşiklerini arkalarında bıraktıklarında sitedeki seviyelerini ya da kıdemlerini yükseltebilmektedir. Böylelikle farklı oyun masalarında da aktif şekilde okey oynanabilmektedir.

Bunu Paylaş

Önceki yazımız ->

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 85 sorgu 0,351 saniyede oluşturuldu.