1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Okey Bilmeyen Kalmayacak
okey oyna

Okey Bilmeyen Kalmayacak

Okey bilmeyen biri bunun bir çeşit rummy oyunu olduğunu da bilmez, yani kart yerine taşlarla oynanır. Oyun kurduktan ve okey seçtikten sonra, tüm oyunculara taş dağıtmanız ve sonra ekstra taşları ayarlamanız gerekir. Oyuncular, tam bir kazanan el olana kadar ellerini göstermezler. Okeyde puanlama, bir oyuncunun nasıl kazanacağına dayanır, ancak kazanan bir el ile puan kazanması gerekirken, kaybeden oyuncular puan kaybeder.

Okey Bilmeyen’ler için Oyuna Başlama Zamanı

Her oyuncuya bir raf verin. Raflar, her oyuncunun oyun sırasında taşlarını düzenli tutmasına yardımcı olacak. Her oyuncu sadece 1 rafa ihtiyaç duyar. Okey oynamak için en az 4 oyuncuya ihtiyacınız olacak. Ancak 2 ya da 3 kişilik oynanması da mümkündür. Taşları masaya yerleştirin ve karıştırın. Taşlar baş aşağı olmalıdır, böylece oyuncular hangi karoların nerede olduğunu göremezler. Taşları karıştırmak için ellerinizi kullanın, iyice karıştıklarından emin olun. Her taş, üzerinde 1’den 13’e kadar numaralardan oluşur ve 4 renkten biri olması gerekir. Bu renkler; kırmızı, sarı, yeşil ve siyahtır. Her renkte aynı sayıdan 2 tane vardır.

Okey

okey

Oyunu yönetecek olan dağıtıcıyı seçmek için zarları kullanın. Her oyuncu zarları bir kez atar. Hangi oyuncu en yüksek sayıyı alırsa ilk dağıtıcı olarak başlar. Her turdan sonra ilk dağıtıcı değişmelidir, oyuncuların oynama stili saat yönünün tersine doğru hareket etmektir. Ardından, tüm taşlar oyuncular ve dağıtıcı arasında dağıtılmalıdır. Her oyuncunun önünde kaç tane yığının olduğu fark etmez, ancak en az 6 taş yığınına sahip olmak gerekir. Her oyuncu kendi sıralarının önünde yatay bir sıraya dizilmelidir. Dağıtıcı haricindeki her oyuncu, eşit sayıda yığına sahip olmalıdır. Dağıtıcı bir tane fazla taş alacaktır. Yığınlar eşit olarak dağılmazsa, dağıtıcıya ekstra kazanma fırsatı verilmiş olur.

Okey Bilmeyen’ler için Taşların Dağıtılması Önemlidir

Dağıtıcı, ortadaki hangi taş yığınının başlayacağını belirlemek için zarı atmalıdır. Gelen ilk numara, dağıtıcının önündeki hangi yığından taş alınacağını gösterir. Yığınları soldan sağa doğru sayın.

Sayı, dağıtıcının önündeki yığın sayısından yüksekse, diğer oyuncuların yığınlarından saymaya devam edin, saat yönünün tersine hareket edin.

Okey, sadece eğlence için değil aynı zamanda belli bir strateji belirlediği için pratik olmayı da bize gösterebilmektedir.

Bunu paylaş:

Önceki yazımız ->

2 Mayıs Çarşamba 2018 tarihinde eklendi, 1.722 kez görüntülendi.

Yorumlar

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

Okeyy.Net

Bu Sayfada 254 sorgu 0,277 saniyede oluşturuldu. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından okey oyna gibi kelimelerde arama yaparak sitemize ulaşabilirsiniz. Okey nokta net sitesi olarak okey oyunu sizleri buluşturmaktan şeref duyarız. Okey hakkında bilmeniz gerekenler aslında çok basit. Html5 okey oyunumuz tüm platformlarda çalışmaktadır. Yani ister cep telefonunuzdan ister, ipad/tablet pc'lerinizden ve istersenizde bilgisayardan oyunumuzu oynayabilirsiniz.okey oyna 'den fazla salonlarımız ile sizlere okey hizmeti vermekten gurur duyuyoruz. Sitemiz her zaman kullanıcılarını düşünen ego sorunu olmayan bir yetişkin sitesidir. - Okeyy.NET