1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (107 oy, ortalama: 5,00 / 5)
101 okey
okey oyna

101 Okey Kuralları

101 Okey, uzun yıllardır oynanan bir Türk oyunudur. Okey oyunu toplamda 106 taştan oluşan bir settir.  106 taş 4 ayrı gruptan oluşarak 1’den 13’e kadar sayılar bulunmaktadır. 1’den 13’e kadar bulunan sayılardan her biri için 8 taş bulunur. İki kırmızı, iki sarı, iki mavi ve iki siyah olmak üzere gruplar bulunmaktadır. Ayrıca okey içerisinde numarasız iki özel taş bulunmaktadır. Bu 2 tane özel taş joker olarak kullanılmaktadır ve bunların bir çok kuralları bulunmaktadır. Bu kurallardan günümüzde de popüler olarak bilinen Düz ve 101 olmasıdır.

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanarak genelde tek elde biter. (7, 11, 13) gibi… Bu oyunun sonunda amaç mümkün olduğunca az puanla bu oyunu bitirmektedir. Tüm turların sonunda iki takımında puanları toplanarak en az puana sahip olan takım oyunun galibidir.

Okey 101 oyunu desteden taş kalmayınca kadar bitebileceği gibi oynayan kişilerden birinin de eli bitirmesiyle de bitebilir.

101, 101 okey

101, 101 okey

101 Okey Oyuna Başlarken

Oyuncular kendi aralarında belirlemiş olduğu bir kişiyi dağıtıcı olarak belirledikten sonra her oyuncuya 21 taş dağıtılır ve kendisi 22 taş alır ki oyuna o başlayabilsin. Dağıtıldıktan sonra geriye kalan taşlar ise masa üstünde ters çevrilmiş şekilde dururken bir tanesi okeyi belirlemek için yüz üstü durur. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanarak oyun bitene kadar devam eder. Oyuna fazlalık taşı olan genelde dağıtan olan taş çekmeden başlar sağındakine atarak oyun devam eder. Saat yönünün tersine göre devam eden oyunda sırası gelen kişi 1 taş çeker ve yanındakine bir taş atar, her oyuncu çektiği taşlar ile birlikte elinde toplamda 101 okey sayısına ulaşabiliyorsa oyunu açabilir. Oyuncu elini açtıktan sonra elindeki oluşan pereleri masaya diğer seri olan taşların yanına koymaktadır.

101 okey

101 okey

101 Okey Taşı (Joker)

Joker taşı oyunun en önemli taşlarından bir tanesidir. Bu taş her daim oyuna başlarken değişir ve 2 tane vardır. 2 tanede sahte joker adı altında bulunmakta olup bu sahte jokerler her taşın yerine geçmez. Sadece bulunduğu taşın yerine geçmektedir. Joker taşı ise oyun içerisinde istediğiniz taşın yerine kullanabilirsiniz. 101 okey oynamak için bilmeniz gerekenleri öğrendiniz. Şimdi oyuna başlayabilirsiniz.

 

Bunu paylaş:

11 Mayıs Cuma 2018 tarihinde eklendi, 1.140 kez görüntülendi.

Yorumlar

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

Okeyy.Net

Bu Sayfada 251 sorgu 0,193 saniyede oluşturuldu. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından okey oyna gibi kelimelerde arama yaparak sitemize ulaşabilirsiniz. Okey nokta net sitesi olarak okey oyunu sizleri buluşturmaktan şeref duyarız. Okey hakkında bilmeniz gerekenler aslında çok basit. Html5 okey oyunumuz tüm platformlarda çalışmaktadır. Yani ister cep telefonunuzdan ister, ipad/tablet pc'lerinizden ve istersenizde bilgisayardan oyunumuzu oynayabilirsiniz.okey oyna 'den fazla salonlarımız ile sizlere okey hizmeti vermekten gurur duyuyoruz. Sitemiz her zaman kullanıcılarını düşünen ego sorunu olmayan bir yetişkin sitesidir. - Okeyy.NET