1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (110 oy, ortalama: 4,98 / 5)
101 okey
okey oyna

101 Okey Oyna

101 okey oyna, okeyin farklı bir türü olarak bilinmektedir. Türk oyunu olarak da tanımlaması yapılan oyun okey tutkunlarının favorilerinden biri şeklinde görülmektedir. Bu nedenden ötürü pek çok farklı alanda okey oynamak mümkündür. Peki, 101 okey nasıl oynanır?

Bireylerin okey oynayabilmeleri için 101 okey oyun kuralları oluşturulmuştur. Öncelikle bu alanda oyun taşlarını tanımak gerekmektedir. Klasik okeyde olduğu gibi de 106 adet taştan oluşan bir set gerekmektedir. Okey oyununda amaç, oyuncuların puanlarını düşürmeleridir. Oyun sonunda yapılan hesaplamalarda en az puana sahip olan oyuncu, o elin galibi olarak kabul edilmektedir.

101 okey oyna

101 Okey Nasıl Oynanır?

101 okey kurallarına göre oyun, taş dağıtımı ile başlamaktadır. Klasik okeyde oyuna başlangıç yapan oyuncuya 15 taş verilmektedir. 101 okeyde ise taş sayısı 22 olarak kendini göstermektedir.  Başlarda oyun sistemi klasik okeyde olduğu gibi ortadan taş çekerek ya da rakipten gelen taşları alarak devam etmektedir.

Ancak okeyin farkı oyuncuların serilerini ortaya açmasından sonra belli olmaktadır. Oyuncuların taşlarını ortaya açabilmeleri için ise taş toplamlarının 101’e ulaşması gerekmektedir. 101’e ulaşılmadan ortaya açılan taşlar, geri toplanmaktadır. Üstelik geri toplama işlemi yapan oyuncu için ceza puanı eklemesi yapılmaktadır. Bu da oyuncuların oyunu kazanabilmelerine engel teşkil etmektedir.

Okey Oyna 101

Oyuncular, ilk açılımdan sonra ortada yer alan taşlara ekleme yapabilmektedir. Böylece her oyuncu Istaka’larında bulunan taşları bitirmeye çalışmaktadır. okey oyna 101 klasik deki gibi İnternet üzerinden oynanabilmektedir. Bu sayede bireylerin taş dizilimleri sırasında zaman kaybetmelerinin ya da tam oyuncu sayısına ulaşabilmek için beklemelerinin sorun teşkil etmemesi sağlanmaktadır. Bireyler için okeyde de okey taşı en önemli taştır.

Ancak bu taş ortaya konduğunda yerini aldığı taş kendisinde bulunan oyuncular, değişimler ile okey sahibi olabilmektedir. Bu gibi farklı kurallarının olması okey 101 oyunundaki heyecanı artırabilmektedir. Siz de site üyeliğinizin ya da misafir girişlerin ardından Okey oyna 101 deneyimini farklı oyuncular ile birlikte istediğiniz herhangi bir saatte yaşayabilirsiniz.

Oyunu https://www.okeyy.net/okey sayfasından oynayabilirsiniz.

Bunu Paylaş

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 82 sorgu 0,134 saniyede oluşturuldu.