1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (14 oy, ortalama: 4,93 / 5)
101 Okey Kuralları Puanlama ve Stratejileri
okey oyna

Okey oynamak klasik ya da farklı şekillerde tercih edilebilmektedir. 101 okey farklı bir okey sistemini keşfetmek isteyen kullanıcıların karşısına çıkan ilk alternatifler arasında kendini göstermektedir. Oyun, klasik okeyde de olduğu gibi aynı taş sistemi üzerinden başlatılmaktadır. Ancak dağıtımlarda ya da oyunun ilerlemesinde belli farklar olduğunu söylemek mümkündür.

101 okey kurallarına göre başlangıç için her oyuncuya dağıtılan taş sayısı 21’dir. Ayrıca oyun, klasik okeyde olduğu gibi tamamen istekalar üzerinden devam etmemektedir. Oyuncular, istekalarının taşlarının rakamları toplamı 101 ettiğinde hazırlamış oldukları dizilimleri ortaya sermektedir. Bu sayede diğer oyuncuların da katılımı ile istekalardaki diziler, masaya konulmaya başlamaktadır.

101 okey oyna

101 Okey Sistemi

Bireylerin kurdukları 101 okey stratejileri, oyunu kazanmaya yöneliktir. Oyunun kendine has puanlama sisteminin yanı sıra cezaları da bulunmaktadır. Bu neden yüzünden klasik okeye göre daha eğlenceli olan 101 okey pek çok birey tarafından tercih edilmektedir. Oyunların el sırasında almış oldukları ceza puanları, genel puanlarına eklenmektedir. Üstelik ceza sistemi yalnız bariz yapılan hatalar neticesinde işlememektedir. Örneğin, oyuncular ellerinde orta dizilimine eklenecek bir ataş varsa o taşı sıra ilk kendilerine geldiğinde eklemek zorundadır. Aksi halde otomatik bir şekilde ceza puanları sistem tarafından eklenmektedir. Bu durumun diğer oyuncular tarafından fark edilmesine bile gereksinim duyulmamaktadır.

101 Okey Puanlaması

Oyuncuların 101 okey puanlamasında cezalar üzerinden hareket etmeleri gerekmektedir. Çünkü oyun sırasında alınan her ceza otomatik olarak puanlarda olumsuz bir etki yaratmaktadır. Puanlama için etkili olan en bariz hatalardan biri yanlış taş açılımı yapmaktır. Oyuncuların taşlarını açabilmeleri için en az 101 puanlarının olması gerekmektedir. Ya da beş çift ile ilk açılımlar gerçekleştirilmelidir. Aksi halde ortaya dizilen taşların geri toplanması gerekecektir. Geri toplama işlemi ise ceza alınması sonucunu getirmektedir. Bu neden yüzünden kullanıcılar puanlamada rakiplerinin gerisine düşebilmektedir. Puanlama sistemi ile oyunu galip bitirebilmek için bireylerin oyun kurallarına hâkim olmaları şarttır. Böylece oyuncular en az cezayı alarak istekalarındaki taşları ortaya serip, 101 okey oyununun galibi olabilmektedir.

Bunu Paylaş

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 95 sorgu 0,138 saniyede oluşturuldu.