101 Okey Kuralları Puanlama ve Stratejileri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (9 oy, ortalama: 4,89 / 5)
101 Okey Kuralları Puanlama ve Stratejileri
okey oyna

Okey 101 Kuralları, Puanlama, Stratejiler

Okey 101 Rummy taşlarla oynanan dört kişilik bir Türk oyunudur. Sıradan bir Okey (Düz Okey) ile yakından ilişkili olan bir rummy oyunudur, ana farklılıklar oyuncuların 15 yerine 21 taş ile başlaması, oyun sırasında taşların eritilebilmesi ve diğer oyuncuların raflarının üzerinde bırakılmasıdır. Bir oyuncunun ilk kaynağı en az 101 değerine sahip olmalı, dolayısıyla oyunun adı da buradan gelmektedir. Oyun, oyuncular arasında önceden kararlaştırılan sabit sayıda anlaşmadan oluşur. Her anlaşmada, oyuncuların elindeki taşlara göre ceza puanları verilir ve amaç oyunun sonunda mümkün olduğunca az ceza puanına sahip olmaktır.

101 okey oyna

101 okey oyna

Oyuncular ve Ekipman

106 taşı seti kullanılmaktadır. Karoların yüzleri 1’den 13’e kadar numaralarla numaralandırılmıştır. Renkler setten sete değişir: örneğin kırmızı / sarı / mavi / siyah, kırmızı / yeşil / mavi / siyah veya kırmızı / yeşil / mavi / siyah olabilirler. Her bir sayı için, her rengin iki taşı vardır, yani her bir sayının sekiz taşı olmak zorundadır. Buna ek olarak, sayı yazmayan iki özel taş da vardır.

101 Okey Puanlama

Her oyunda, kazanan olumsuz puan alırken, diğer üç oyuncu da ellerinde kalan taşlara dayalı olarak penaltı puanları alır. Sıradan taşlar kendi değerlerine sahiptir ve oynanmamış jokerlerin her biri 101 ceza puanına sahiptir.

101 okey

101 okey

101 Okey Cezalar

Oyuncular, aşağıdaki eylemler için 101 ceza alırlar. Bu cezalar, bu oyun için toplam puanlara eklenir.

Joker atan bir oyuncu 101 ceza puanı alır. Eğer bir oyuncu bir sete eklenebilecek bir taşı ya da masada bir tur atıyorsa, 101 ceza puanı alır. Bu oyuncu henüz açılmasa bile olur. Ancak, oyuncu ellerini bitirirken attığı son taş ise ceza almaz.

Bir oyuncu açmaya çalışırsa, ancak gerekli 101 puan veya beş çifti yoksa ve taşlarını geri almak zorunda kalırsa, 101 ceza puanı alır. Bir oyuncu masaya birden fazla taş ekler ve onları geri alırsa 101 ceza alır. Oyuncuya sadece bir ceza olmadan indirdikleri son taşı geri almak için izin verilir.

Bu cezaların ikisinden bazılarının bazı zamanlarda kaçınılmaz olabileceğini unutmayın. Tüm taşların masayı yani oyunu uzatmak için kullanılabilir, ancak herhangi bir taşı yerleştirebilmek için elinizde yeterli miktarda karıştırma bulunmaz.

 

Bunu paylaş:
Yorumlar

Etiketler:

Sayfa başına git