1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (14 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Okey Nasıl Oynanır? Oyun Hakkında Bilgiler
okey oyna

Okey Nasıl Oynanır?

Okey, 106 farklı renkten taş, zar ve dört adet isteka ile oynanan bir masa oyunudur. Oyun için minimum iki katılımcı olmak zorundadır. Maksimum katılımcı sayısı ise isteka sayısında olduğu gibi dörttür.

Oyun taşlarında 1’den 13’e kadar numaralandırılmış seriler bulunmaktadır. Her taştan iki adet olduğu oyunda iki farklı şekilli taş da yer almaktadır. Klasik okey de farklı okey türlerinde de üzerinde rakam bulunmayan iki taşa, sahte okey ismi verilmektedir.

Bu taşlar, o el içerisinde okey taşı olarak belirlenmiş olan taşın yerine geçebilmektedir. Sarı, siyah, kırmızı ve mavi renklerden oluşan taşlardan anlamlı seriler oluşturulduğunda oyun sona etmektedir.

okey nasıl oynanır

Canlı Okey Nasıl Oynanır?

İnternetten okey oynamak kullanıcılar için büyük bir kolaylıktır. Reelde de internet üzerinde de oyun başlangıçları ve ilerlemesi aynı kurallar üzerinden devam etmektedir.

Okey kurallarına göre her oyuncu başlangıçta 14 taş almaktadır. Sadece oyunu başlatacak olan oyuncuya 15 taş verilmektedir. Istakalardaki taş diziliminden sonra ilk oyuncu sağ tarafındaki oyuncuya bir taş atmaktadır.

Sağ kısımdaki oyuncu ihtiyacı varsa o taşı alabilmektedir. Ancak ortada kapalı olarak duran taşlardan bir tane çekmek de mümkündür. Bu şekilde ilerleyen oyunda en az 3’lü seriler yapılması gerekmektedir.

Serilerde sıralı ilerleme yapılabilmektedir. Sıralı ilerleme yerine farklı renk gruplarından olmak kaydı ile aynı rakamlar da toplanabilmektedir.

İnternetten Okey Nasıl Oynanır?

Kullanıcılar için “Okey nasıl oynanır?” sorusu en kestirme şekilde anlatılmaya çalışmıştır. Her per sonrasında taşlar yeniden dağıtılarak yeni bir ele başlanabilmektedir.

Ancak bazı bireyler oyun katılımlarında internet kullanımının farklı sonuçlar doğuracağını düşürmektedir. Oysaki internet okeyinin kural bakımından normal okeyden herhangi bir farklı yoktur.

Aksine internetten okey oynamak oldukça avantajlıdır. Kullanıcılar online okey sayesinde 7/24 anında okey masalarına oturabilmektedir. Üstelik taşlar ve ostakalar sistem tarafından otomatik bir şekilde hazırlanmaktadır.

Böylece bu gibi işlemlerle vakit kaybı yaşanmasının önüne geçilmektedir. İnternet okey sistemi akıllı cihazlarda da çalıştığı için kullanıcıların hemen her yerde okey oynamaları mümkün olmaktadır. böylece online okey sistemlerinin tercih oranları yükselmektedir.

Oyunu öğrendiyseniz https://www.okeyy.net/okey sayfasında deneme yapabilirsiniz.

Bunu Paylaş

<- Sonraki Yazımız

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 87 sorgu 0,165 saniyede oluşturuldu.