1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Okeyin Açılımı Nedir?
okey oyna

Okey hem oyun anlamına hem de OK gibi bir kelimenin kısaltılması anlamına gelebilmektedir. Dünyanın hemen her yerinden OK kısaltması tamam anlamına gelmektedir. Ancak yazımıza oyun olan okey sisteminin açılımı ve tarihi serüveni hakkında bilgi vererek devam edeceğiz.

Geçmişten günümüze kadar insanlık tarihinde pek çok farklı oyun türü yer etmiştir. Okey oyunu da bu oyunlardan biridir. İnsanların daha eğlenceli zaman geçirmeleri ya da düşünme yetilerini artırmak için oynanan oyunlar arsında bulunan okey, kalitesi nedeni ile icar edildiği dönemden beridir popüler olarak kalmayı başarmıştır. bu sayede oyunun sistemi teknolojik gelişmeler neticesinde online sistemlere de taşınmıştır.

Okey Tarihi Hakkında

Okey tarihi hakkında yapılan araştırmalar neticesinde farklı bilgilere ulaşmak mümkündür. Ancak oyunun kökeninin 13.yy’a kadar dayandığı kesin olarak bilinmektedir. Öncelikle yapılan tahminlere göre okey, bir çeşit domino oyunu olarak ortaya çıkmıştır. Oyunun bu neden yüzünden ilk izleri Çin’de bulunmaktadır. Gelişimleri ve modern hali ise Çin etkileşimlerinde bulunan Acemler tarafından gerçekleştirildiği bilinmektedir. O dönemde isimleri farklı olsa da temel sistemi aynı olan oyun zaman içerisinde eklentileri ile birlikte günümüzdeki şeklini almıştır. Oyunun 1930’lu yıllardan beridir ise günümüzde olduğu hali ile oynandığı bilinmektedir. Bu sayede okeyin geçmişinin bir hayli eski zamanlara dayandığı da net bir şekilde görülmektedir.

Okeyin Tarih Serüveni

Dönemlerin içlerinde bulunan şartlar ve teknolojik imkânlar aynı değildir. Dönem şartları ise hemen her alanda etkili olan bir sistemdir. Okey oyunu hakkında gerçekleştirilen ilerlemelerde de teknolojinin etkisinin yoğun şekilde hissedilmesi mümkündür. Son yıllarda kahvelerde ya da oyun salonlarında okey oynama oranları bir hayli düşmüştür. İnsanlar reel okey yerine oyun erişimlerini internet üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Bu sayede zahmetsiz, zaman konusunda kısıtlama ve kişi bekleme derdi olmadan oyun oynanabilmektedir. Kullanıcıların internet sitelerinde okey oynayabilmeleri için ilk adımda sitelerde geçerli bir üyelik oluşturmaları gerekmektedir. Sonrasında ise oyun ve masa seçimi ile birlikte oyunlara giriş yapılması mümkündür. Son yeniliklerin ardından sitelere giriş için mobil cihazlar da kullanılmaya başlanmıştır.

Bunu Paylaş

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 82 sorgu 0,169 saniyede oluşturuldu.