1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Okey Oynamanın Hükmü
okey oyna

Okey oynamak konusunda pek çok farklı soru ve görüş bulunmaktadır. Oyunun sistem olarak hem bir zar üzerinden hem de taşlı şekilde devam etmesi özellikle dini açıdan bireylerin meraklarını uyandırmaktadır. Bu alanda ikilemde kalan pek çok kişinin olduğu da bilinen gerçeklerden biridir. Peki, okey oynamak günah mıdır?

Akıl çağına ermiş olan bireyler kendi kararlarını yasal olarak da dini olarak da verebilmektedir. Ancak yine de okey oynamanın hükmü konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Araştırmalar sonrasında ise bireyler net bir cevap istemektedir. Bu alanda gümümüze kadar ulaşmışmış olan birkaç hadis sayesinde doğru kararlar almak mümkün olmaktadır.

Okey Oynamak Haram Mı?

Kadarları karıştıran ve merak uyandıran okey oynamak haram mı, şeklindeki soruya oyunları belli gruplara ayırarak cevap vermek gerekmektedir. Ancak bu alanda bireylerin mezhepleri de farklı sonuçlar elde edilmesine neden olabilmektedir. Dinimizde zar atılarak oynanan oyunların tamamı haram olarak kabul edilmektedir. Tavla da bu neden yüzünden pek çok kimse tarafından tercih edilen oyunlardan biri değildir. Ancak okeyde zar sadece taş tayini sırasında atıldığı için net bir cevap vermek ancak din âlimlerine yöneltilen mantıklı sorulardan sonra yanıt bulacaktır. Bunun yanı sıra okeyi bir kumar malzemesi olarak kullanmayan bireyler oyunlara gönül rahatlığı ile devam edebilmektedir. Çünkü oyunu kazanmak ya da kaybetmek onların hesaplarında maddi bir değişime neden olmamaktadır.

Okey Oynamak Günah Mı?

İslam dinine göre Müslümanların boş vakitlerinin faydalı ilimlerle geçirilmesi gerekmektedir. Bu neden yüzünden oynanmasında herhangi bir sakınca olmayan oyunlar ya da sporlar arasında binicilik ya da okçuluk gibi alternatifler bulunmaktadır. Ancak okey günah mı sorusu için oyunu bu alana sokmak mümkün deldir. Din âlimlerinin bir kısmı okey oyununu mubah kabul etmedikleri gibi haram da kabul etmemektedir. Onlara göre okey, mekruh olan oyunlardan biridir. Yani okey oynamanın faydası yoktur ve oyun katılımı yerine farklı faydalı aktiviteler ile uğraşmak da mümkündür. Bundan dolayı akılları başlarında olan ve karar yetisine sahip insanların oyun katılımlarına bireyler şekilde karar vermeleri gerekmektedir.

Bunu Paylaş

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 86 sorgu 0,549 saniyede oluşturuldu.