1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy, ortalama: 4,43 / 5)
Cikcik Okey
okey oyna

Cikcik Okey

odalarımıza hoşgeldiniz.

Cikcik Okey

genel salonumuzda sizleri eğlenceli dakikalar, sohbet ve muhabbet bekliyor. Sizde Güneyliler ile Okey Oynayip arkadaslıklar kurabilirsiniz.

Cikcik Okey

Odalarımız Siz Sevgili Kullanıcılarımız için Kurulmuş Olup Tamamen Ucretsiz ve Bedavadır. Okey Cikcik sitesi olarak sizlere her turlu konforlu okey ortamı oluşturmak için çalşıyoruz. Sizde sitemizde yönetici yada VIP olmak istiyorsanız Yönetici arkadaslara başvurarak Okey Cikcik‘de yetkinizi alabilirsiniz. unutmayın Cikcik Okey Burası.
Daha önceden Cikcik Okey akımı bir başka siteden başlamıştır. Daha sonra bu site sahibi Cikcik Okey olduk sizinle serüvenimiz 2007 yılında başladı. Bugüne kadar hiç bir ücret almadan sizlere ücretsiz olarak okey oyunu oynama ortamı oluşturmaya uğraştık. Ne kadarda büyüsek hiç bir şekilde sizlerden ekstra ücret istemedik ve istemeyeceğiz. Çünkü Cikcik Cikcikokey adresini satın alırken arkadaşlarımızla eğlenelim diye aldık. Daha sonra buraya gelen kişiler arkadaşlarında davet ederek salonlarımız da daha fazla kişi mevcut olmaya başladı.
İlk öncelikle salonlarımıza giriş yaparken yazmıs oldugunuz nick kayıtlı değilse kayıt ekranı gelecek. o pencereden ücretsiz olarak kullanıcı kaydınızı yaptırın daha sonra bu kullanıcı adıyla canınız ne zaman isterCikcikiz okey oyun salonlarımıza giriş yapabilirsiniz. Okey salonlarımıza Cikcik olarak giriş yapabilirsiniz. Daha sonra oyunumuzu severCikcikiz kayıt olabilirsiniz.

İnternette bir sürü sostal ağda veya sitelerde online olarak oynayabileceğiniz okey oyunları bulunabilmekte. Her ne kadar artık online okey oyunları herkese daha cazip gelse de, bazı oyuncular orada bulunan laçkalaşmış sohbet sistemlerinden kaçınarak kendi bilgisayarında bilgisayara karşı okey oynamak isteyebilirler. Bu yüzden bu küçük te olsa zevkli bir şans oyunu olan bu oyunu yayınlamayı doğru bulduk. Artık ulusal oyunumuz haline gelen okey oyunucikcik okey düşüncesinde olanların da ilk tercihlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Okey Cikcik sayfasında bunu bulabilirsiniz.

Bedava okey oyununu oynarken oyunda bir kişiyi temsil ediyorsunuz. İsterseniz gösterge kullanılıp kullanılmayacağını ve kaçtan düşüleceğini menüden ayarlayabilirsiniz. İlk başlayan kişiye 15 diğerlerine 14 taş dağıtıyor. Taşları ıstaka üzerinde mouse ile kolayca hareket ettirip dizebilirsiniz. Okey oynarken ilk önce 15 taşı olan oyuncu, taş çekmeden sağındaki oyuncuya bir taş atar. Sıranın geçtiği diğer oyuncu isterse solundaki oyuncunun attığı taşı alır, istemezse yerden bir adet taş çeker. Daha sonra o da elinden bir adet taş atar ve sıra sağındaki oyuncuya geçer. Oyunda bir kişi elini tamamlayıp açana kadar böyle devam eder. Herkes sırayla taş çekme yada yerdeki taşı alma hakkını kullanıp en erken okey oyununu bitirme gayretini çekiyor. Tabi ki okey oyununda bitip puan düşebilmek veya puan kazanabilmek için elinizdeki taşlar sırasıyla dizili olmalı. Eğlenerek oynayacağınız okey download etmek için aşağıdaki butona başvurunuz. Okey oyununu iyi bilen kişiler bu oyunun geliştirilmiş versiyonu olan 101 Okey oyununu deneyebilirler. 101 de okeyin zevkli bir koludur ve iskambil kağıtları ile oynanan 51 oyununa benzer.
Okey’e ikinci aranıyor

Domino oyunları geleneği dünyanın en köklü devletlerinden birisi olan Çin’e aittir. Zaten fark edebileceğiniz gibi medeniyet, Çin’den Dünya’ya yayılmıştır. Elbette bu yayılma, Çin vatandaşlarının yüce gönüllü olup tüm dünyayı eğitme içgüdüleri sebebiyle değil, gerçekleşen göçler, savaşlar vs. etkenler sebebiyle gerçekleşmiştir. Bu icatların belki de en eğlencelisi de Okeyin ilk formu olan domino oyunudur. Elbette başlangıçta oynanan oyun günümüz Okeyine benzemiyordu. Ancak kültürel farklılıklardan etkilenerek günümüzdeki haline gelebildi. Okey oyununun ismi oldukça yanıltıcı aslında, kişide sanki bir batı oyunuymuş hissi uyandırıyor.

Ancak Okey, Osmanlı imparatorluğunda, günümüz kurallarına benzer şeklini almıştır. Hatta Okeyin isminin; “Ol Kıraat-ı Oyunu” olduğu söylenir, bu iddia ne kadar doğrudur bilinmez ama ülkemizde en çok sevilen oyunların başında Okeyin geldiğini söylemek mümkün. Özellikle kahvehaneler bu oyun üzerine yüksek lisans tezi yazabilecek yetkinlikte abilerle dolu, günlük Okey egzersizlerini asla aksatmayan bu abiler için bir Okey Federasyonu kurulsa ve Dünya çapında Olimpiyatlar düzenlense, eminim ülkemizi başarılı bir şekilde temsil edeceklerdir. Oyunun tarihi kısaca böyle, şimdi oyun hakkında birkaç parça detay verelim. Bilindiği gibi oyunda 106 tane taş var. Ayrıca Okey, dört kişi ile oynanabilen bir oyun. 106 adet taşın 57’si oyunculara en baştan dağıtılıyor. Oyuna başlayacak oyuncuya 15, diğerlerine 14 adet taş veriliyor ve geriye kalan 49 tane taş ise ortada bırakılıyor. Oyunculara taş dağıtımı yapıldıktan sonra istekalara bu taşların dizilmesi beklenir. Ayrıca ortadaki 49 taş, beşerli gruplar halinde bulundurulur ki taş döngüsü düzgün bir şekilde sağlanabilsin. Oyun başlamadan evvel yapılması gereken en önemli şey okeyin belirlenmesi olacaktır. Bunun için gösterge taşı herkesin görebileceği bir yere yerleştirilir. Gösterge taşı ile aynı renkte olan ve sayı değeri olarak bir fazlası, okey taşıdır ve bu taş bir tür joker görevi görür. Okey taşı, elinizdeki taşlardan herhangi birinin yerini tutabilir.

Gösterge belirlendikten sonra ortaya iki adet beşerli taş üst üste getirilerek onlu bir taş kulesi oluşturulur. Oyuncular oyun süresince kendinden önceki oyuncudan ya da bu kuleden taş alabilirler. Burada oynanışa kısaca değineceğim. Biliyorum bu tarz oyunları öğrenmek oynayarak kapılabilecek bir şey ancak küçük bir fikir edinmek açısından iyi olur. Amacımız elimizde bulunan taşları, numaralarına göre sıralamak ya da aynı sayı ve farklı renklerden oluşan taşları bir arada tutarak grup oluşturmak. Sıralamalar ya da gruplar en az 3 taştan oluşmak zorunda. Bu tarz birleşimleri oluşturmak ya da tamamlamak için ya solunuzda bulunan oyuncunun size attığı ya da ortadaki taş kulesinden seçilen taşlardan yararlanabiliyorsunuz. Bu döngü bir kişinin elini bitirmesine kadar sürüyor. El bitirme olayı da üçlü ya da daha fazla grupların, 14 taş sınırına ulaşması ve elinizde bir adet ortaya atılacak taşın kalması sayesinde gerçekleşiyor. Elbette oyun da çifte gitmek, okeye dönmek gibi birçok kavram daha var. Söylediğim gibi bu kavramların teorik olarak işlenmesi pekte keyifli sayılmaz, bu yüzden Okeyi oynayarak öğrenmelisiniz. Bunu ister arkadaşlarınızla bir kafede, isterseniz bir bilgisayar ortamında ya da internet sitesinde kolaylıkla başarabilirsiniz.
(Not: Nick kaydınız sitemize 14 gun içinde tekrar giriş yapmazsanız otomatik olarak silinir.) Sizde Cikcike katılın ve okeyin ve en guzel arkadasliklarin sohbetin ve okeyin tadına varın Okey Cikcik.

Bunu paylaş:

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

30 Ocak Perşembe 2014 tarihinde eklendi, 16.380 kez görüntülendi.

Yorumlar

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

Okeyy.Net

Bu Sayfada 247 sorgu 0,168 saniyede oluşturuldu. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından okey oyna gibi kelimelerde arama yaparak sitemize ulaşabilirsiniz. Okey nokta net sitesi olarak okey oyunu sizleri buluşturmaktan şeref duyarız. Okey hakkında bilmeniz gerekenler aslında çok basit. Html5 okey oyunumuz tüm platformlarda çalışmaktadır. Yani ister cep telefonunuzdan ister, ipad/tablet pc'lerinizden ve istersenizde bilgisayardan oyunumuzu oynayabilirsiniz.okey oyna 'den fazla salonlarımız ile sizlere okey hizmeti vermekten gurur duyuyoruz. Sitemiz her zaman kullanıcılarını düşünen ego sorunu olmayan bir yetişkin sitesidir. - Okeyy.NET