1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylama Yap)
Okey Hakkında Bilgiler
okey oyna

Okey oyunu hem keyifli hem de zekâ gerektiren oyunlardan biridir. Oyunun tarihi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Domino ya da Mahjong gibi oyunların bir araya gelmesinden sonra oluşturulan okeyin günümüzdeki hali 1930’lardan sonra ortaya çıkmıştır. Ancak oyunun farklı sistemlerinin 13.yyda bile oynandığı bilinmektedir.

Kullanıcıların oyun bağlantılarından önce okey hakkında bilgiler edinmeleri daha kaliteli olarak zaman geçirmelerini sağlamaktadır. Bu bağlamda öncelikle okeyde amaç eğlencedir. Bireyler önlerine gelen taşların durumuna göre kazanıp kaybetmektedir. Fakat ortada bulunan taşların takibi ile işin içine zekâ da karışmaktadır. Böylelikle oyun şans ve zekânın bir arada kullanımı neticesinde başarıya götürmektedir.

 

Okey Nasıl Oynanır?

Okey hakkında merak edilen içeriklerin başında oyunun nasıl oynandığı bulunmaktadır. Öncelikle canlı okey oynamak için iki ya da dört kişiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenden ötürü kişi sayısı oyun hakkında bilinmesi gereken ilk unsurdur. Sonrasında ise taş dağılımı için taşların karıştırılıp ters şekilde dizilmesi gerekmektedir. Dağıtımcı olan kişi zar aratarak taşların ne şekilde dağıtılacağının belli olmasını sağlamaktadır. Dağıtımlar neticesinde oyunu başlatacak oyuncu hariç diğerlerine 14 taş verilmektedir. İlk oyuncu ise 15 taş ile oyunu oynamaktadır. Bu alanda oyun, ilk oyuncunun sağ tarafındaki oyuncuya kullanmadığı taşı atması ile başlamaktadır. Minimum üçlü olacak şekilde anlamlı serileri yapıldığında ise oyunun içinde bulunulan eli tamamlanmış kabul edilmektedir.

Online Okey Nasıl Oynanır?

Yukarıda bahsedildiği üzere gerçekte okey oynamak biraz zahmetlidir. Üstelik her el sonrasında oyunun taşlarının karıştırılarak yeniden dizilmesi gerekmektedir. bu nedenden ötürü özellikle son birkaç yıldan buyana online okey oynamak bir hayli popüler şekilde kullanılan oyun alternatiflerinden biri haline gelmiştir. Online okey için yapılması gerekli olan işlemlerden ilki siteye üye olmaktır. Bireyler kendilerinden istenen bilgileri doğru olarak yayımladıklarında anında üyeliklerini tamamlayabilmektedir. Üyelik için sonrasında ise herhangi bir oyun türü ve salonu seçilmelidir. 101 okeyden klasik okeye kadar alternatifleri olan sitede taş dağıtımları sistem tarafından gerçekleştirilmektedir. Üstelik bireylerin oyun katılımları istedikleri gün ve saatleri kullanmaları sınırsız hizmet sayesinde mümkün olmaktadır.

Bunu Paylaş

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 83 sorgu 0,143 saniyede oluşturuldu.