1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ayaz Okey
okey oyna

İlk defa Romanya’ya göç eden bir Yahudi tarafından icat edilen oyun aslında Rummy ve Mahjong adlı iki oyunun soyundan gelmektedir. Rummikub ile de bilinen taş oyunu, okey ile neredeyse tamamen aynı özelliklere sahip. Okey olduğu gibi yine 106 taş ile oynanan Rummikub, ilk olarak “aile oyunu” olarak lanse edilmeye başlanmış ve çok da başarılı olmuştur. Zamanla göç ve savaş gibi etkenlerle dünyaya da yayılan Rummikub, farklı kültürlerin etkisiyle dönüşüme uğramış ve bugünkü son halini almıştır. Hatta son haline Osmanlı İmparatorluğu’nda ulaştığı düşünülen okey Osmanlı döneminde “Ol Kıraat-ı Oyunu” olarak bilinirdi. Ülkemizde de halen en çok sevilen ve farklı versiyonları da bulunan oyun 4 kişi ile oynanmaktadır. Eğer siz de okeye 4. arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Ayaz Okey’e dilediğiniz zaman, her yerden oyun odalarımıza bağlanabilir, okey oynamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

Sitemize kayıtlı değilseniz, oyun odalarımıza giriş yaparken kayıt ekranına yazacağınız “nick” ile çok kolay bir şekilde üye olabilir ve sürekli aynı adla oyun odalarımızda oyun oynayabilirsiniz. Böylece, arkadaşlarınızı kaybetmeden oyun oynayabilir ve hatta yeni arkadaşlıklar bile edinebilirsiniz. Bildiğiniz gibi, Okey’e her zaman bir 4. gerekir! Henüz üye olmak istemiyorsanız, Misafir olarak giriş yapabilir, herhangi bir hizmetten yoksun kalmadan okey oynayabilirsiniz. Ama unutmayın, bir kez oynamak asla yetmeyecektir, oyun arkadaşlarınızı kaybetmek istemiyorsanız, üye olarak devam edebilirsiniz.

Bedava oyun oynayabileceğiniz sitemizde, oyunu oynarken yalnızca kendinizi temsil edersiniz. Ayrıca, gösterge kullanılıp kullanılmayacağı, kaçtan puandan düşüleceği gibi bazı kurallara karar verebilir ve menüden ayarlayabilirsiniz. Oyunda ilk başlayan kişiye 15, geri kalan oyunculara ise 14 taş dağıtılır. Taşları ıstakanın üzerinde fare ile kolayca kontrol edebilirsiniz. İlk 15 taşı alan oyuncu, herhangi bir taş seçmeden sağındaki oyuncuya bir taş atar. Sıranın geçtiği diğer oyuncu ise ister o taşı kullanır, isterse de yerden bir taş çekebilir. Oyun bu şekilde her seferinde sağ tarafa doğru, bir kişi elindeki taşları tamamlayıncaya kadar devam eder. Nasıl oynandığını öğrendiysen, haydi sen de ayaz okey’e!

Farklı versiyonları da olan okey oyununda uzmanlaştıysanız eğer 101 Okey’i deneyebilirsiniz. 101 Okey de okeyin farklı bir türüdür ve iskambil kağıtlarıyla oynanan 51 oyununa çok benzer.

 

Bunu Paylaş

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Okeyy.NET © 2018. Tüm Hakları Saklıdır. Bu Sayfada 81 sorgu 0,129 saniyede oluşturuldu.