Akseki Okey

Akseki Okey
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Oylama Yap)

Antalyanın güzide ilçelerinden biri olan Akseki hakkında sizlere kısa bilgi vermek istiyorum.

Akseki Okey

akesekiYüzölçümü 2 990 km2 olan Akseki ilçesi toprakları Batı Toroslar’ın güney yönündedir. Çok engebelidir. Yer yer dağların tepelerinden ve dik yamaçlarından meydana gelmiştir. Bu tepeler ve yamaçlar ekip biçmeye elverişli olmadığından, şurada burada rastlanan düzlüklerin dört yanı taşlarla örtülür, yukarıya çuvallar içinde taşınan toprakla verimli hale getirilir.

Toprağın verimsiz oluşu, ekime elverişli sahanın çok az bulunuşu nedeniyle halk başka kentlere göç eder. Bunların çoğu, eskiden köy köy, ilçe ilçe, kent kent dolaşarak, gülyağı, halk kitabı satarlar ve seyyar satıcılık yaparlardı. İlçenin belli başlı gelir kaynağı ormancılıktır. Bu arada, hayvancılık ve dericilik de yapılır. Ormanlarında çam, katran, köknar, dişbudak, şimşir, ardıç ve palamut ağaçları vardır.

Akseki Okey Oyna

akseki resimKasaba dört yanı çıplak tepelerle çevrili bir düzlükte kurulmuştur. Kuzeyi Batı Toroslar’ın yamaçlarına, Güneyi Akdeniz’e doğrudur. Denizden yüksekliği 1050-1200 metre arasındadır. Antalya-Konya devlet yolu Akseki okey yakınından geçer. Bu sayede ilçe merkezi biraz canlılık kazanır. İlçe halkı çevredeki küçük bağ ve bahçelerde sebze ve meyve yetiştirir, Ekonomik hayatın diğer bir dayanağı küçük dokumacılıktır. Evlerde 2.000-2.500 kadar el tezgahı bulunmaktadır. Ayrıca 6-7 tabakhanede işlenen deriler satılarak gelir sağlanır.

Kasabanın içme suyu Güzle mevkiinden künklerle getirilmiştir. Fakat yazları bu su ihtiyacı karşılamaz. Yağmur sularını toplamak için yapılan 80 kadar su sarnıcından faydalanılır. Genel olarak Akseki okey, havası güzel, ağaçlıklı şirin bir kasabadır. Kasabanın çevresi çok engebelidir. Beyaz kayalardan doğal setler ve basamaklar halindedir. Bu nedenle adının “Ak Seki” kelimelerinden geldiği sanılıyor. Kaynak

Akseki Okey Odaları

Akseki Okey Köyleri: Akşahap ,Alaçeşme ,Aşağıaşıklar ,Belenalan ,Bucakalan ,Bucakkışla ,Büyükalan ,Ceceler ,Cemerler ,Cendeve ,Çaltılıçukur ,Çanakpınar ,Çınardibi ,Çimiköy ,Çukurköy ,Değirmenlik ,Dikmen ,Dutluca ,Emiraşıklar ,Erenyaka ,Geriş ,Gümüşdamla ,Güneykaya ,Günyaka ,Güzelsu ,Hocaköy ,Hüsamettinköy ,Karakışla ,Kepez ,Kepezbeleni ,Mahmutlu ,Menteşbey ,Minareli ,Pınarbaşı ,Sadıklar ,Salihler ,Sarıhacılar ,Sarıhaliller ,Sinanhoca ,Susuzşahap, Taşlıca. Akseki Okey Oyna

Yorumlar

Etiketler:

Sayfa başına git