1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (13 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Okey Nasıl Oynanır? Oyun Hakkında Bilgiler
okey oyna

Okey Nasıl Oynanır?

Ülkemizde oynanan en meşhur masa oyunu okeydir. Hatta ilk zamandan bu yana Türklerin bulmuş olduğu bir oyun da diyebiliriz. Peki Okey Nasıl Oynanır?

Okey 2-3 veya dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. Ama en ideali 4 kişiyle oynanmasıdır. Bu oyun da amaç, taşları kurallara göre dizerek tamamlamak. Elimdeki Taşları ilk bitiren oyuncu, oyunun galibi olur.

Bu oyunda 106 tane taş vardır. Taşlar 1 ile 13 arasında numaralandırılmıştır. Ve 4 farklı renkten oluşmaktadır. Bu renkler; sarı, mavi, siyah ve kırmızıdır. Oyunda, her sayıdan 2 tane vardır. Bunların yanısıra iki tane de sahte okey bulunmaktadır.

okey nasil oynanir
Okeye Başlama

Oyun başlangıcında herkese 14 taş dağıtılırken oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş verilir. Dağıtılan taşlar, herkesin önünde bulunan ıstakaya dizilir. Geriye kalan taşlar ise görünmeyecek şekilde ortaya bırakılır. Bu taşların üzerine açık bir taş seçilip konur. Bu, bütün taşların yerine geçebilen okey taşıdır.

Okey oyunu nasıl oynanır?

İlk oyuncunun taşlarından birini bir sonraki oyuncuya atması ile oyun başlamış olur. Bu oyunda amaç, aynı sayılı renklerden ya da aynı renkli renkli sayıları grup haline getirmektir. En az 3 tane taşın oluşturduğu gruba per adı verilir. Taş atılan oyuncu eğer taşın ise yaramayacağını düşünürse taşı almaz ve ortadan çeker. Ve ardından ıstakasında bulunan bir taşı diğer oyuncuya atar. Diğer oyuncu yine aynı şekilde devam eder. Bu şekilde eldeki perin toplamı 14′ e varana kadar sürer. Elindeki perleri tamamlayan ilk okuyuncu, kalan son taşını ortaya atarak oyunun galibi olur.

Oyun, herkesin tek başına olması ya da karşılıklı grup halinde de oynanır. Normal olarak 4 kişi ile oynar. Fakat 4. Ya da 3. Kişinin olmaması halinde 2 kişilik dahi oynananilir. Oyun oynanırken bir oyuncu bittim dedi ise elindeki taşlara bakılır. Eğer bir yanlışlık var ise ceza puanı kesilir. Örnek olarak perde yanlış sayı ya da yanlış renk olması, oyuncunun bitmemesine ve ayrıca ceza puanı yemesine sebep olur. Aynı sayı ve aynı renkten oluşan perler geçerli sayılmaz.  Okey nasıl oynanır artık biliyorsunuz. Oyunu oynamak için okey oyna sayfamızı ziyaret edin. Öğrendiklerinizi uygulayın. Okey nasıl oynanırmış gösterin herkeze!

Bunu paylaş:

4 Kasım Pazar 2018 tarihinde eklendi, 1.418 kez görüntülendi.

Yorumlar

İlginizi Çekebilecek Benzer İçerikler

Okeyy.Net

Bu Sayfada 251 sorgu 0,321 saniyede oluşturuldu. Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından okey oyna gibi kelimelerde arama yaparak sitemize ulaşabilirsiniz. Okey nokta net sitesi olarak okey oyunu sizleri buluşturmaktan şeref duyarız. Okey hakkında bilmeniz gerekenler aslında çok basit. Html5 okey oyunumuz tüm platformlarda çalışmaktadır. Yani ister cep telefonunuzdan ister, ipad/tablet pc'lerinizden ve istersenizde bilgisayardan oyunumuzu oynayabilirsiniz.okey oyna 'den fazla salonlarımız ile sizlere okey hizmeti vermekten gurur duyuyoruz. Sitemiz her zaman kullanıcılarını düşünen ego sorunu olmayan bir yetişkin sitesidir. - Okeyy.NET